czwartek, 15 sierpnia 2013

Caucasus Tour 2013 - Tu Radio Erywań

24 lipca 2013 - środa

Plan wdrażania wczesnych pobudek  nie bardzo się sprawdza, choć i tak jest lepiej niż ostatnio - wstajemy o ósmej. Upał jakby zelżał. Jest chłodno i wilgotno. Ciuchy znowu nie wyschły. Jak tak dalej pójdzie, to będzie z nich niezła kiszonka...

Jemy śniadanie na tarasie hotelu z widokiem na skalne miasto. Robi wrażenie. Wydaje się prawie nieprawdopodobne, że mogło tu się schronić nawet 50 tysięcy ludzi... Na drogę zaczynają wychodzić krowy. To chyba odmiana turystyczna - idą wolnym krokiem przez most w kierunku skalnego miasta, by zacząć przeżuwać trawę na jego zboczach...Zanim wyjedziemy postanawiamy lekko się umyć - nie planujemy dzisiaj offu, za to planujemy wizyty w kościołach i głupio tak w ubłoconych ciuchach...Dzisiaj znowu montuję mokre ciuchy pod siatką bagażową, może doschną...

Wyjeżdżamy, droga jest usłana krowimi plackami - jeśli tak było wczoraj, jak po ciemku wracaliśmy po mokrej drodze, to dobrze, że się nikt nie poślizgnął. Mijamy też efekt brawurowej jazdy lokalnych kierowców - tira w rowie...foto: Rogal

Kierujemy się w stronę granicy z Armenią. Zanim ją jednak przekroczymy, chcemy zatankować motocykle. Zajeżdżamy na stację - jest tylko diesel. Jedziemy więc dalej. Jest stacja, tankujemy,a le są jakieś problemy z płatnością kartą - obsługa sobie coś dolicza do rachunku. Miasteczko jest małe, a motocykle nie są tam częstym widokiem, bo nasza obecność przyciąga tłumy gapiów stwarzając rozrywkę dla lokalnej gawiedzi. Robert jest główną gwiazdą - co prawda nie na tej, ale na poprzedniej stacji zalicza efektowną glebę - chcąc wsiąść na moto robi zamach nogą i wywija orła w wyniku poślizgu na ropie rozlanej na podłożu. Lekko go zatyka, ale Ci, którzy to widzieli mają niezły ubaw :)


Im bliżej Armenii tym bardziej biednie. Świadczy o tym suszący się opał - krowie placki, równo ułożone w stosy. Przed granicą jest "wielkie nic". Puste przestrzenie na wyżynie (2000 m n.p.m.). Temperatura spada do 14 stopni.

foto: Rogal

Dojeżdżamy do granicy. Najpierw gruzińska. Stwierdzam, że wyschły mi ciuchy wiezione pod siatką, więc je chowam, a "wystawiam" kolejna porcję. Wiem, że obciach, ale naprawdę muszę je wysuszyć. Ubieramy się też w cieplejsze ciuchy, bo jest naprawdę przenikliwie.

Pomiędzy granicami państw jest dość spory pas ziemi niczyjej. Widać, że nowy terminal się dopiero buduje i póki co, trzeba jechać offem przez pola :)Przekraczamy granicę z Armenią. Za nią jest kilka budek, których właściciele każą nam wykupić "strachowkę". Ni to winietka, ni ubezpieczenie, trzeba kupić i już. Koszt 15 euro. W zamian dostajemy duże niebieskie naklejki na szybę i jakiś wydruk w formacie A4 w robaczkach... Co ciekawe, nas jest 6, budek ze strachowkami - 3, więc panowie dzielą się "nami" - po dwie osoby na budkę. Romek i ja trafiamy do jakiegoś najwolniejszego, i musimy strasznie długo czekać na papiery.
W końcu jedziemy dalej. Jest przestrzennie. Olbrzymie przestrzenie. Poprzecinane liniami wysokiego napięcia... Chwileczkę... Byłam tu! To obrazek z mojego snu sprzed kilkunastu lat. Dokładnie ten sam krajobraz!


foto: Grzesiek

Wioski są jeszcze bardziej biedne niż te przygraniczne w Gruzji. Koślawe domki pobudowane są z pustaków, przykryte blachą falistą, która na miejscu przytrzymują kamienie. Zamiast blachy falistej pojawia się czasem taka normalna, ale za to pordzewiała. Wszystko wygląda jak gruzowisko. Rurociągi z gazem, które biegną napowietrznie (i przy wjazdach do posesji formują "bramy") szpecą i tak kiepski krajobraz wsi.


Wjeżdżamy do Gyumri, pierwszego większego miasteczka, żeby wymienić/wypłacić pieniądze i kupić coś na piknik. Droga jest makabrycznie dziurawa - powycinane są z niej prostokąty, przygotowane do łatania. Wszyscy jeżdżą slalomem, jakkolwiek... wolna amerykanka. W jednym miejscu widzę proces łatania drogi... bez komentarza... nawet u nas to lepiej wygląda ;). W banku chłopaki wymieniają kasę, ja wypłacam z bankomatu. 150000 AMD. Jedno euro to ok. 500 AMD, więc mamy dużo forsy :) Objętościowo :) Temperatura wzrosła do 29 stopni, więc przebieram się z koszulki z merynosów w koszulkę z mikrofibry, bo w tej pierwszej jest już za ciepło. Miasteczko nie jest ciekawe. Niektóre budowle nie wiem czy się budują, czy walą, jest mnóstwo pustostanów, które nie wyglądaja na ruiny... Takie dziwne trochę.W pobliskim sklepie robimy zakupy - chleb, ser, pomidory, cebulę, wodę i piwo. Chłopaki nie mogą oderwać oczu od lokalnych kobiet. Ślinią się na widok co drugiej z nich, a szczególnie im przypada do gustu pani w granatowym kombinezonie, która nazywają "mechanikiem" ;)

Wyjeżdżamy z Gyumri. Chcemy stanąć gdzieś na piknik, ale w armeńskim krajobrazie czegoś brakuje... drzew i cienia... W końcu się udaje, stajemy przy jakimś małym baraczku-sklepiku. Grzesiek coś pokazuje z boku - chyba kamienie na których możemy się rozłożyć. Rzucam okiem w tamtą stronę, jednocześnie zatrzymując motocykl. Wystawiam nogę i... jest za krótka, bo akurat trafiam nią w dołek... gleba. Kur...

foto: Grzesiek

Rozkładamy się z jedzeniem, ale nie mamy soli. Idę do sklepiku, i proszę o sól, ale są tylko w kilogramowych opakowaniach. Pytam o mniejsze - pani mówi że nie ma, ale odsypuje mi spora garść soli z dużego opakowania do woreczka. Ile płacę? Nic... Dzięuję jej bardzo.
Posileni ruszamy w stronę miasta Echmiadzin (Eczmiadzyn), gdzie chcemy zwiedzić bardzo starą katedrę (z V w.). Prakując w jej okolicy dostaję lekkiego focha że mam krótkie nogi i przez to problemy z parkowaniem. Ech, nie pierwszy, i pewnie nie ostatni raz... Przebieramy się z motociuchów, bo jest upalnie. Lokalni dziadkowie siedzący w kucki w okolicy popilnuja nam motocykli.

Na teren gdzie jest katedra wchodzimy przez tylną bramę. Nadeptuję na jakiś ciernisty krzak i całą prawą stopę mam w kolcach. Na pobliskim trawniku są zraszacze - nie musze mówić co się dzieje :)

Katedra jest niestety zastawiona rusztowaniami. Nie robi na mnie takiego wrażenia jakiego się spodziewałam.

Wracamy do motocykli. Zaparkowaliśmy przy kościele św. Gajane pochodzącym z VII w. i też go odwiedzamy. Jest tu dużo przyjemniej niż przy katedrze. Cicho i spokojnie.

Ubieramy ciuchy motocyklowe i jedziemy do Zvantroc, są tam ruiny katedry z VII w., która miała być wspanialsza niz ta w Eczmiadzynie. Podobno obróciła się w ruinę już w X w., najprawdopodobniej w wyniku trzęsienia ziemi. Teraz wygląda jak... Stonehenge. Przy bramie wejściowej pani w kasie mówi, ze mamy 20 minut na zwiedzenie. Żeby to zrobić wpuszcza nas "na obiekt" na motocyklach. Mamy sprawę załatwic "bystrunio". Ciekawe uczucie tak wjechać "do muzeum na motocyklu".

foto: Rogal


foto: Rogal

foto: Rogal

Na terenie ruin gubię kluczyki do motocykla (chyba przy wyskoku). Na szczęście odnajduje je Grzesiek. Uff. W tym samym miejscu Robert gubi zaślepkę obiektywu do swojego aparatu. Jakieś to miejsce feralne chyba...

Jedziemy do Erywania. Jest upalnie, temperatura wzrasta do 36 stopni. Przedmieścia witają nas milionem kasyn i nieco chaotycznym ruchem na drodze, choć wudaje się, że jest spokojniej niż w Gruzji. Gdy w upale przeciskamy się w popołudniowych korkach i stajemy na światłach z okna autobusu, który stoi obok słyszę "Cześć". Zagaduje mnie kierowca. Skąd jesteśmy i co tu robimy. Życzy powodzenia i dobrej drogi. Miło :)

Nasz hotel nazywa się White House i jest położpny w starej części Erywania - Erebuni. Pani właścicielka mówi po angielsku (huraaa!), szef knajpy obok hotelu za to mówi świetnie po polsku, bo był dlużsy czas w Częstochowie. Z hotelem sąsiaduje też myjnia i Rogal odstawia do niej swojego adwenczera. Od tej pory się do niego nie odzywamy ;)


Załatwiam hotelowe formalności (zostałam "księgową" i trzymam grupową kasę), podczas gdy chłopaki juz dawno sa na piwie w knajpie obok hotelu. Dołączam do nich najszybciej jak mogę.
Wieczór upływa standardowo - prysznic, pranie (tym razem wszystko musi wyschnąć), "odrobienie lekcji", czyli robienie notatek i planowanie trasy na dzień następny. Jest tez wi-fi, więc można się zameldować i posłać w świat kilka fotek.

Kolację tez jemy w knajpie obok hotelu. Zamawiamy kebaby - dostajemy długiego mielonego zawiniętego w naleśnik wraz ze spora ilościa kolendry. Musze to badziewie szybko wydłubać, zanim aromat przejdzie na mięsko. Część udaje mi się zjeść, ale reszta już jest "zainfekowana" ;). Sałatki udaje się zamówić bez kolendry :) Jak zwykle też prześcigamy się w opowiadaniu kawałów, a dyskusja toczy się wokół motoryzacji, więc więcej słucham niż mówię.

Przejechane: 276 kmBrak komentarzy:

Prześlij komentarz