wtorek, 20 sierpnia 2013

Caucasus Tour 2013 - Nielegalnie na linii frontu

27 lipca 2013 - sobota

Rano hotel jest wymarły. Nie ma nikogo z obsługi. Wszystko jest zamknięte, więc nie możemy zjeść śniadania. Może więc rabat wynikał właśnie z braku wyżywienia? No cóż, bywa. Pakujemy się, przebieramy w ciuchy, z zamiarem zjedzenia czegoś gdzieś na trasie. Wtedy busik przywozi ekipę hotelową. Jak gimbus przywożący dzieci do szkoły. Udaje się zamówić śniadanie - nic specjalnego: jajka, ser, chleb, dżem...

Wyjeżdżamy z hotelu, ale stajemy w w centrum wioski, żeby kupić prowiant na piknik w lokalnym sklepiku i popodziwiać kolejne perełki lokalnej architektury - szalety miejsce ozdobione tablicami rejestracyjnymi i... Titanica :) Ach ta tęsknota za morzem ;)

Bocznymi drogami kierujemy się do Miasta Duchów - Agdamu leżącego przy granicy z Azerbejdżanem, całkowicie zniszczonego i wyludnionego podczas walk. Droga jest dość ciekawa - jak zwykle nawierzchnia nie jest idealna i na dzień dobry mamy spora porcję offroadu. Do tego pięknie krajobrazy, dziwne budowle, monastery na wzgórzach. Grzesiek zapuszcza się w głąb jakiejś wioski i ma niemiłe spotkanie z psami - ucieka im przez dobre kilkaset metrów, zanim zmęczone odpuszczą pościg. Po drodze mijamy zniszczone wioski. Co ciekawe, ziemia wokół jednej z nich jest przeorana, włącznie z asfaltem - to chyba znak żeby tam nie wchodzić ani nie wjeżdżać... czyżby dalej teren był zaminowany?

foto: Grzesiek

foto: Rogal

foto: Grzesiekfoto: Grzesiek

foto: Grzesiek

foto: Grzesiek

foto: Grzesiek

foto: Rogal

foto: Rogal

foto: Rogal


foto: Grzesiek
foto: Rogal

Na poboczach spotykamy spore ilości porzuconych i spalonych pojazdów, a także bunkry i okopy.

Po prawej widzimy ciekawy obiekt - zamek (w środku jest muzeum), gdzie podjeżdżamy i robimy piknik. Operator sieci komórkowej wota mnie w Azerbejdżanie.

foto: Rogal

foto: Rogal Cała okolica robi dość przygnębiające wrażenie. Jest przeraźliwie pusto, jak po jakiejś wojnie nuklearnej czyli krajobraz  "znany" z filmów sci-fi.


Po pikniku zjeżdżamy w kierunku Agdamu. Nie musimy do niego dojeżdżać - to co widzimy zdecydowanie wystarcza. Zdjęcia robimy z drogi - bo z tego co wiemy, teren dalej może być nieoczyszczony z min. Wolimy, żeby żadna nie wybuchła ;)
Wyjeżdżamy na główna drogę, machamy przejeżdżającym żołnierzom, oni odmachują. Jedziemy w kierunku Stepanakertu. Widzimy wraki czołgów i innych pojazdów wojskowych, bunkry, a w miejscowościach znaki "uwaga czołg" :)foto: Rogal


15 km przed stolicą republiki machają na nas dwaj panowie, żebyśmy się zatrzymali. Policja. Pytają skąd jesteśmy, co tu robimy i co robiliśmy za linią frontu. Jaką linią frontu? Grzesiek, jako "kierownik grupy" prowadzi rozmowę. Opowiada o trasie naszej wyprawy, o tym, że linia frontu nie jest zaznaczona, że owszem, mijaliśmy żołnierzy, ale oni nam machali, a nie "wyganiali". Mamy pokazać wizę - pokazuje ją. Policja mówi, ze na wizie jest wyraźnie napisane, ze mamy omijać linię frontu. Próbujemy im wytłumaczyć, że ciężko jest ominąć coś, co nie jest w żaden sposób zaznaczone, opisane czy widoczne. Pytają czy jedziemy do Azerbejdżanu. Nie, nie jedziemy, na dowód czego pokazujemy naklejkę wyprawy z flagami zwiedzanych przez nas krajów. Policjant mówi, że przecież Azerbejdżan to piękny kraj. Grzesiek nie daje się podpuścić. Policjant coś wspomina o tym, że musimy podjechać na posterunek policji, celem wyjaśnień, ale udaje się mu to wybić z głowy. W zamian za to prosi Grześka o aparat fotograficzny i przegląda zdjęcia. Niektóre z nich usuwa. Te o potencjalnym znaczeniu strategicznym - np wrak czołgu czy ruiny po ostrzale. Jakby to rzeczywiście miało jakieś znaczenie... Zadowolony oddaje Grześkowi  "ocenzurowany" aparat. Patrzy na resztę grupy i pyta czy wszyscy mamy aparaty. Tak. Myśli przez chwilę i w końcu macha ręką. Mamy jechać dalej. Uff :)

W Stepanakercie podjeżdżamy pod Papik u Tatik (babuszka i dziaduszek) - pomnik będący symbolem Stepanakertu i całego Górskiego Karabachu. We are our Mountains. Teren dookoła jest w przebudowie - ma tu powstać całkiem miły deptak.


foto: Rogal

foto: Grzesiek

foto: Rogal
Przejeżdżamy przez miasto, przez smutne blokowiska, które mają jeden ciekawy akcent - kolorowe pranie. Pomiędzy blokami, albo blokiem a np. latarnią uliczną są rozpięte sznurki do prania i wisi na nich kolorowe pranie. Ożywia to nieco szarobury kolor miasta. Niestety nie zatrzymujemy się, żebym mogła zrobić zdjęcie...

Przemierzamy miliony zakrętów na drodze wiodącej do granicy. Znowu w wyższych partiach gór dopada nas mżawka. Stajemy na kolejną przerwę na kawę. Ponieważ jest jakaś budka z jedzeniem, Rogal testuje lokalna zupę. Podobno dobra.
foto: Rogal
foto: Rogal
Granicę znowu załatwiamy bardzo sprawnie. Zostawiamy wizę i w zasadzie to wszystko. Znowu tankujemy w Goris, i jedziemy dalej urokliwą drogą, którą przemierzaliśmy też wczoraj.

Skręcamy na Tatew. Policja, która nas mija mruga nam, żebyśmy zwolnili ;). Mijamy "Skrzydła Tatewu" - zbudowaną z rozmachem kolejkę linową, która dowozi turystów pod sam monaster. Może uda się nią przejechać. Gdy kierujemy się na kręta drogę schodząca na dno doliny, jeden z dzieciaków idących po poboczu rzuca plastikową butelkę wprost pod koła mojego motocykla. Szpetnie przeklinam pod nosem na czym świat stoi.

foto: Rogal


W dolinie mamy lekki dylemat - czy atakować szutrowe serpentyny i ryzykować to, że monaster jest zamknięty a w dodatku może nam się trafić w gratisie powrót po ciemku, czy zostajemy na nocleg w jedynym dostępnym miejscu i atakujemy sprawę rano. W końcu wybieramy drugą opcję, zwłaszcza, że Romek straszy nas luźnymi kamieniami, które zaobserwował jak na moment wypuścił się na trasę pod górę.Miejsce zakwaterowania jest miliongwiazdkowe. Nowy hotel dopiero się buduje/odnawia, a nasz... nie ma wszystkich okien, ma zagruzowane balkony, małżeńskie łóżka i grzyb w łazience sięgający kolan. W dodatku na piętrze łazienka ma zerojedynkowy ogrzewacz przepływowy wody - albo leci wrzątek albo lód i trzeba ręcznie go przestawiać co chwilę wciągając rękę poza kabinę prysznicową. Mój magiczny środek do dezynfekcji sanitariatów ma dzisiaj wzięcie.


Za to jedzenie, które dostajemy jest wyśmienite. Zwłaszcza wieprzowe szaszłyki - z pietruszką a nie z kolendrą :) Testujemy tez różne piwa. Erebuni wygrywa przed Kotyak. Gyumri jest zdecydowanie najgorsze :)


Decydujemy się, że podjazd pod monaster zaatakujemy wcześnie rano, zanim marszrutki nas dopadną na agrafkach. Wieczór jak zwykle upływa na dezynfekcji przewodu pokarmowego, rysowaniu tras po mapach i opowiadaniu dowcipów. Mnie dziwnie kłuje blizna na lewej dłoni - intensywnie ją rozmasowuję, bo trochę mi się to nie podoba.


Przejechane: 199 km
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz